Stage 2 excitement in the EMEA Valerant Regional League

Welcome to Stage 2 of the EMEA VALORANT Regional League. The seven leagues will start next week, with countless teams battling to reach the top of their local regions and the title of the final of the EMEA Valerant Regional League. Most Valerant regional leagues will be played as a seven-week regular season, followed by a one-week play-off group, where the region’s champions and final league representatives will be determined.

Thanks to the 2-0 win over BIG in the EMEA Challengers Promotion Tournament, we saw the dreamlike journey of FOKUS from VALORANT Regional League DACH to VCT EMEA Stage 2 Challengers in Stage 1. From which VALORANT regional league will we see the star rise in episode 2?

Here’s what you need to know about the VALORANT Regional League Stage 2 team and broadcast

VALORANT Regional League Turkey: Birlik x Coca Cola

Team
Fenerbahce Esports
FireFlux Sports
Soccer players
Galactics
• Galatasaray Esports
• Super Massive Blaze
Team Lexa
Thunderbolts gaming

How to watch?
Valerant Regional League Turkey: League first week matches start on Monday, May 9 and start broadcasting at 17:00 (Turkish time). The first BO3 match will be played at 17:30 CEST, then the second game will be played at 20:00 CEST.

You can watch VALORANT Regional League Turkey: Union matches on Twitch and YouTube.

Valerant Regional League Dutch: Evolution

Team
Angry Titans
CGN Esports
Dsyre
• MOUZ
Ovation Sports
Sparks Sports
• V1 Champions
Wave Sports

How to watch?
VALORANT REGIONAL LEAGUE DACH: Evolution Week 1 Match starts on Monday, May 9, and starts at 19:30. The first BO3 match will be played at 20:00 CEST, then the second game will be played at 22:30 CEST.

You can watch the VALORANT Regional League DACH: Evolution match on Twitch.

Valerant Regional League Northern Europe: Polaris

Team
Excel Esports
Best
Alliance
Human Tripware
Bucket
গাড়ি Whose car?
Hit
• H20

How to watch?
VALORANT Regional League Northern Europe: Polaris Week 1 Match kicks off Monday, May 9, SideQuest pre-broadcast kicks off at 18:30 CEST. The first BO3 match will be played at 19:00 CEST, then the second game will be played at 22:00 CEST.

You can watch the Polaris match at VALORANT Regional League Northern Europe: Twitch.

Valerant Regional League France: Revolution

Team
BeGenius ESC
OG
• MAD Lion
Compulsory
Sector One
• Team BDS
Team vitality
• Valar Morghulis
• WYLDE
KCorp

How to watch?
VALORANT REGIONAL LEAGUE FRANCE: REPUBLIC WEEK 1 matches will begin on Monday, May 9, starting at 18:30 CEST. Five matches will be played in sequence, the first at 19:00, the second at 20:00 and the other one hour apart.
You can watch VALORANT Regional League France: Revolution Match at Twitch.

Valerant Regional League Spain: Rising
Team
Arctic
That party is hateful
• UCAM Sports Club
Team Queso
COD
Rebel gaming
That monster
Case Sports
Real Betis
Movister Riders

How to watch?
VALORANT REGIONAL LEAGUE SPAIN: Rising Week 1 matches will begin on Tuesday, May 10, starting at 17:45 CEST. Matches will be played every Tuesday, Wednesday and Thursday at 18:00 CET

You can watch VALORANT Regional League Spain: Rising Match at Twitch.

Brave Regional League Mena: Resilience
Teams – GCC and Iraq
Tim Falcons
Dualist
VSlash Esports
SCYTES SPORTS
• 01 Sports
• Yalla Sports
মি Venmi Sports
• Mithoclast

Team – Levant and North Africa
• Team RA’AD
Geekay Esports
XPLDZ
ম Team Majesty
NASR Sports
BlackJack Esports
Bravado
Whitelist

How to watch?
Valerant Regional League Mena: Resilience Week 1 matches will begin on Monday, May 9, and will begin broadcasting at 20:30 CEST. The first BO3 match will be played at 21:15 CEST, then the second game will be played at 00:30 CEST.

You can watch the elastic match at VALORANT Regional League MENA: Twitch.

VALORANT REGIONAL LEAGUE EAST: Waves
Team
ওয়ার Awaria
• Anorthosis Esports
Entropic
NOM Sports
Anonymo Esports
Wataha
Enterprise Sports
Diamant Esports

How to watch?
Valerant Regional League East: Serge Week 1 matches will begin on Wednesday, May 11, starting at 18:00 CEST. Four matches will be played in sequence, the first at 18:00, the second at 19:00, the third at 20:00 and the fourth at 21:00.

Leave a Comment